Menu

Blog

16 marca 2023

Tkanina welur- pielęgnacja

Welur

To materiał o niskiej okrywie włosowej. Wystarczy zachowanie kilku zasad, żeby wykonane z niego meble zawsze wyglądały świeżo i elegancko. Meble welurowe można czyścić wodą lub parownicą.

Nierównomierne cieniowanie, duża wytrzymałość i miękkość to główne cechy weluru.

Zastosowanie w meblarstwie

Welur to tkanina wytwarzana z przędzy runowej. Jej miękkość i puszystość sprawiają, że jest bardzo pożądanym materiałem w meblarstwie. Przez długi czas uważano ją za niezwykle elegancką i ekskluzywną, dlatego mogli sobie na nią pozwolić tylko nieliczni. Obecnie welur jest ulubionym materiałem na grube zasłony, kanapy, pufy i fotele. Znajduje zastosowanie w kuchni jako element siedziska krzesła, w sypialni jako obicie zagłówka. Piękno weluru podkreśla efekt nierównomiernego cieniowania, który można uzyskać w trakcie odpowiedniego procesu produkcyjnego. Obiciowa tkanina welurowa to materiał, o który należy dbać i przestrzegać podstawowych zasad.

Jak usunąć plamy na welurowej kanapie?

Przede wszystkim, jeżeli na krześle pojawi się jakakolwiek plama czy resztki jedzenia – nadmiar brudu należy natychmiast usunąć. Nie wolno pozostawiać zanieczyszczeń do samoistnego wchłonięcia, a tym bardziej ich wcierać. Takie czynności bardzo często doprowadzają do nieodwracalnych zmian, a więc trudnych do usunięcia plam. Poza tym, jeśli na welurowej kanapie rozleje się jakikolwiek płyn, trzeba go osuszyć papierowym ręcznikiem, za pomocą gąbki lub bawełnianej szmatki. Nie wolno go jednak wcierać! Wystarczy na pewien czas pozostawić tkaninę na mokrej plamie, aż ta wyschnie. Materiały welurowe zabrudzone produktem stałym, np. fusami, drożdżówką czy piachem, należy delikatnie odkurzyć lub oczyścić ręcznie. Niektóre zabrudzenia można usunąć wyłącznie ściereczką namoczoną w czystej wodzie, nie zapominając o końcowym wysuszeniu plamy. Mimo wszystko taki zabieg jest dość ryzykowny, ponieważ może dojść do powstania zacieków. Warto spróbować usunąć zanieczyszczenia wodą z szarym mydłem. Pozbywanie się zabrudzeń należy rozpocząć od zewnętrznej części plamy, a skończyć na środku, dzięki czemu nie doprowadzi się do jej rozmazania. Dobry wygląd weluru tapicerskiego można zachować poprzez delikatne szczotkowanie odpowiednimi narzędziami. Należy pamiętać, że zbyt mocne pocieranie tkaniny może spowodować uszkodzenia włókna i nieestetyczny wygląd przedmiotu.

Jak prasować welur?

Istnieją doskonałe narzędzia, które pozwalają usunąć zagniecenia, zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy z materiału welurowego. Jedną z możliwości jest zastosowanie żelazka parowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek parownice są mobilne i zwykle bezprzewodowe, a ponadto umożliwiają pracę na odległość, bez bezpośredniej ingerencji w materiał. Parownice nadają się do odświeżania i usuwania zagnieceń na grubym oraz cienkim welurze. Ponadto takie narzędzie skutecznie usunie z tkaniny szkodliwe dla zdrowia roztocza.


1. Efekt pillingu i mechacenia tkanin jest procesem naturalnym i niemożliwym do całkowitego wyeliminowania.
2. Przy zahaczeniu tkaniny istnieje możliwość wyciągnięcia przędzy.
3. Migracja barwników z tkanin o kolorach intensywnych i ciemnych na jasne jest nieunikniona i jest naturalnym zjawiskiem.
4. Działanie promieni UV i źródeł ciepła może spowodować zmiany kolorystyczne tkaniny (dotyczy to zwłaszcza intensywnych kolorów).
5. Tkanina świeżo zdjęta z wałka może posiadać zagniecenia, pofalowania które są typowym zjawiskiem.
6. Aby uniknąć zagnieceń i zmarszczeń tkaninę należy przechowywać w jednym kierunku, w pozycji poziomej. Długotrwałe przechowywanie tkaniny pod naciskiem może skutkować nieodwracalnymi odgnieceniami tkaniny, szczególnie w przypadku tkanin z okrywą włosową, typu velvet.
7. Efekt mienienia, cieniowania tkaniny jest naturalnym zjawiskiem, szczególnie w przypadku dzianin typu velvet.
8. Zaleca się unikać mocnych punktowych napięć na powierzchnię tkaniny, które mogą skutkować rozchodzeniem się tkaniny, nieodwracalnym naciągnięciem, rozdarciem tkaniny.
9. Ze względów technologicznych odcień tkaniny może różnić się od próbki prezentowanej w katalogu o jeden ton barwy. Katalog nie stanowi oferty handlowej.
10. Wartości liczbowe zawarte w opisie tkaniny, jeśli nie zaznaczono inaczej, stanowią średnią, która powstaje po zestawieniu wyników badania kilku próbek tkaniny.


Translate »