Menu

Blog

16 marca 2023

Instrukcje użytkowania i konserwacji- stoły

1. Ogólne typowe właściwości produktu

Niezależnie od użytego materiału, konstrukcji, obróbki i ceny, przy ocenie jakościowej mebli należy wziąć pod uwagę trzy ważne cechy produktu, które nie pociągają za sobą żadnych wad materiałowych w późniejszych zmianach od normalnego, naturalnego użytkowania:

  • Typowe właściwości

Wynikają ze specjalnych właściwości materiału (np. usłojenie drewna lub sęki)

  • Właściwości związane z modelem

Wygląd optyczny modelu (np. inny wzór okleiny)

  • Właściwości użytkowe

Zmiany użytkowe, które nie są związane z jakością i obróbką (np. wpływ światła na prawdziwe drewno)

2. Tolerancje koloru i struktury

Drewno to naturalny materiał o charakterystycznych cechach wzrostu, takich jak usłojenie, struktura i kolor. Charakterystyczne cechy autentyczności, takie jak zrosty, nieregularności, promienie naczyniowe i sęki są typowymi właściwościami drewna. Każde drzewo jest niepowtarzalne pod względem struktury i koloru.

Dlatego nie można zagwarantować absolutnej równości koloru i struktury między próbką planowania a dostawą. W wielu gatunkach drewna, takich jak buk, na jednym przekroju podłużnym mogą występować różne struktury i odchylenia kolorystyczne, przez co mogą one być zupełnie inne po lewej i po prawej stronie. W związku z tym możliwe są różnice w obrębie stołu, a nawet w obrębie jednej listwy. Jest to typowe dla materiału i nie jest powodem do reklamacji.

Obróbka powierzchni różnie wpływa na naturalny odcień drewna. Różnice w wybarwieniu mogą również wystąpić pomiędzy drewnem „naturalnie olejowanym” i „naturalnie lakierowanym”.

Na stołach o orientacji pionowej i poziomej mogą wystąpić jasne i ciemne akcenty kolorystyczne i strukturalne, w zależności od gatunku drewna, położenia i padania światła.

Podobnie mogą wystąpić różnice kolorystyczne między drewnem litym a fornirem z powodu innego podłoża.

Ponieważ kolor drewna zmienia się wraz z upływem czasu (patrz też: Wpływ światła ) przy ponownym zamówieniu zalecamy dopasowanie próbki.

3. Materiały drewnopochodne

Jakość mebla nie zależy od tego, czy jest wykonany z materiału drzewnego, czy z litego drewna. Ważne jest prawidłowe użycie materiału. W zależności od tego, gdzie ma być używany, mebel z materiału drzewnego może być nawet bardziej odpowiedni niż lite drewno. W przeciwieństwie do litego drewna, meble zachowują formę i nie pękają (zaleta w przypadku ogrzewania miejskiego).

W naszej produkcji wykorzystujemy różne podłoża, które mogą być laminowane fornirem z prawdziwego drewna, HPL.

4. Lite drewno

Lite drewno odnosi się do listew, które są wycinane z pełnego drewna pnia drzewa.

Lite drewno to najbardziej uniwersalny, najszlachetniejszy i najpiękniejszy naturalny produkt wykorzystywany w produkcji mebli. Charakterystyczny kolor, struktura i cechy wzrostu pozwalają na uzyskanie naprawdę wyjątkowego okazu.

Stwierdzenie „drewno żyje” jest prawdziwe. Nawet po dostarczeniu i zmontowaniu drewno nadal wchłania wilgoć i ponownie ją oddaje. Dlatego ważne jest, aby unikać dużych wahań temperatury i wilgotności, ponieważ w przeciwnym razie drewno znów zacznie „pracować”. Może to prowadzić do pęknięć, wypaczeń lub kurczenia się (według palety RAL) drewna (patrz też: Warunki klimatyczne w pomieszczeniach ) .

Należy unikać przegrzania i suchego powietrza, zwłaszcza zimą. Zasadniczo meble nie powinny znajdować się w pobliżu aktywnych elementów grzejnych. Ciepłownictwo miejskie zaleca się tylko w przypadku mebli z litego drewna ze specjalną ochroną.

Próbujemy przeciwdziałać naturalnemu wyginaniu się drewna za pomocą metalowych profili osadzonych w blacie i naprzemiennych warstw poszczególnych łupków. Nie zawsze jednak można to całkowicie wykluczyć. Dopóki ugięcie mieści się w granicach tolerancji, nie ma to wpływu na bezpieczeństwo ani funkcjonalność mebla, nie ma powodu do reklamacji.

5. Ważne wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji

Proszę nie kłaść bezpośrednio na blacie gorących, ciężkich, ostrych lub wilgotnych przedmiotów, które mogą powodować wgniecenia.

Rozlane płyny należy natychmiast wycierać. Nigdy nie pocieraj z naciskiem na miejscu. Nie pozwól, aby płyn wniknął w drewno, aby uniknąć plam.

Codzienna pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy odkurzyć suchą, białą ściereczką lub wilgotną irchą zgodnie z kierunkiem włókien drewna.

Nie używaj ściereczek z mikrofibry, myjek parowych ani gumek, które zawierają drobne cząsteczki. Mogą uszkodzić powierzchnię.

Upewnij się, że zastawa stołowa (naczynia, filiżanki itp.) jest zawsze pozbawiona zadziorów, ponieważ w przeciwnym razie może pozostawić rysy na powierzchni mebli.

6. Powierzchnie i właściwości mebli

Oferujemy Państwu szeroki wybór powierzchni meblowych. Każda z tych powierzchni ma inne zalety, ale też wymaga innej pielęgnacji. Jakość powierzchni należy zawsze dobierać z uwzględnieniem użyteczności i wymagań stawianych meblom. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej naturalne drewno, tym bardziej wrażliwa będzie powierzchnia.

Należy pamiętać, że na powierzchniach mebli, które mają dłuższy kontakt z różnymi materiałami (zwłaszcza tworzywami sztucznymi), mogą wystąpić reakcje chemiczne lub przebarwienia.

  • Plama

Niektóre z naszych gatunków drewna są bejcowane w zależności od pożądanego odcienia koloru.

W tym celu na drewno nakłada się pigmenty. Naturalne usłojenie drewna pozostaje widoczne.

Należy pamiętać, że w szczególności ciemne odcienie kolorów mogą powodować różnice w kolorach w tabeli. Spowodowane są one różną gęstością drewna, w przypadku którego stosowane bejcowanie przebiega inaczej. Oryginalny kolor drewna również wpływa na efekt końcowy. Jest to typowa właściwość materiału i nie jest powodem do reklamacji.

Dodatkowo nasze drewno pokrywamy powłoką ochronną, dzięki której rozróżniamy powierzchnie olejowane i lakierowane.

1) Powierzchnie lakierowane

Powierzchnia lakierowana jest zalecana do stołów narażonych na duże zużycie. Powłoka lakieru chroni materiał przed wpływami zewnętrznymi. Lakier nadaje drewnu ładny połysk i sprawia, że ​​stół jest mniej podatny na uszkodzenia. Niemniej jednak rozlane płyny należy jak najszybciej usuwać, ponieważ w przeciwnym razie mogą zaatakować i uszkodzić powłokę ochronną.

Lakierowane powierzchnie można czyścić wodą z dodatkiem detergentu (bez wybielaczy). Proszę nie używać żadnych środków czyszczących, polerujących ani ściernych. Następnie osusz powierzchnię miękką ściereczką.

Wykończenie z zamkniętymi porami

Pory drewna są zamykane przez lakierowanie. Powstaje błyszcząca, jedwabista powłoka ochronna.

Matowe wykończenie

Matowe wykończenie jest definiowane przez jego matowy wygląd. Tutaj ponownie pory są zamknięte warstwą lakieru.

Uważaj jednak, aby powierzchnia nie była pocierana ani polerowana przez naczynia, w przeciwnym razie straci matowy wygląd.

Należy pamiętać, że na ciemnych wykończeniach oznaki zużycia (np. niewielkie rysy) są znacznie bardziej widoczne niż na jasnych lub naturalnie wykończonych powierzchniach.

2) Powierzchnie olejowane

W przeciwieństwie do powierzchni lakierowanych, pory na stole olejowanym nie są zamknięte. Olej wnika w drewno. Drewno zachowuje swój naturalny wygląd, ciepło w dotyku i oryginalny zapach drewna.

Dzięki temu powierzchnia jest bardziej wrażliwa i bardziej wymagająca pielęgnacji niż powierzchnia lakierowana.

Płyny należy natychmiast usuwać, aby zapobiec wnikaniu w strukturę drewna i tym samym powstawaniu plam. Jeśli jednak pojawią się plamy, użyj zestawu do pielęgnacji oleju, który jest dostarczany ze stołem.

Należy pamiętać, że rysy i mniejsze uszkodzenia można naprawić drobnoziarnistym papierem ściernym tylko w przypadku odcieni naturalnych olejowanych. Jeśli masz bejcowany-olejowany stół i usuniesz plamy przez szlifowanie, pojawią się plamy. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się ze swoim partnerem umownym.

Aby zapewnić długoterminową pielęgnację, raz lub dwa razy w roku należy nakładać na stół dołączony do niego olej pielęgnacyjny lub dostępny w handlu olej lniany. Wcześniej oczyść powierzchnię.

Olejowana powierzchnia nie powinna mieć kontaktu z rozpuszczalnymi w tłuszczach środkami czyszczącymi.

7. Metal

Podstawy stołów wykonane z stali malowanej proszkowo

Czyszczenie odbywa się tutaj miękką gąbką, letnią wodą i neutralnym mydłem. Uważaj, aby nie pozostawić resztek mydła na powierzchni do wyschnięcia, ponieważ może to spowodować powstanie plam lub smug. Nie zapomnij ich później wysuszyć.

8. Rozkładanie

Oferujemy szeroki wybór różnych systemów rozkładań.

W przypadku tabel z funkcjami rozszerzającymi należy zawsze najpierw uważnie przeczytać instrukcje użytkownika. Uważne zapoznanie się z instrukcjami dotyczącymi obsługi i obsługi przedłużenia jest niezbędne, w przeciwnym razie istnieje ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia mechanizmu.

W przypadku stołów z nadstawkami blatowymi lub wsuwanymi, połączenia klejone i usłojenie poszczególnych listew nie występują w jednym przejściu aż do końca nadstawki lub wkładki, dzięki czemu różnice kolorystyczne i strukturalne nadstawki występują również na blacie stołu.

Zastosowane części funkcjonalne wymagają obróbki technicznej i materiałowej w ramach pewnej swobody. Nie da się uniknąć tolerancji wymiarowych lub niewielkiej niewspółosiowości, które są typowe dla produktu. Wynikająca z tego niewielka różnica wysokości między blatem a nadstawką jest zatem dopuszczalna.

Różne materiały na wierzchu i przedłużeniu mogą również powodować przesunięcie w czasie, jeśli oba rozwijają się inaczej.

Należy pamiętać, że pod wpływem światła na stoły z prawdziwego drewna (fornirowane i lite) z systemem wysuwanym lub wysuwanym, powierzchnie stołu i blatu rozkładanego zmieniają się w różny sposób (patrz też: Wpływ światła ) .

Ponadto płyty przedłużające przechowuj zawsze w tym samym pomieszczeniu co sam stół, aby wykluczyć różną pracę poszczególnych elementów drewnianych (patrz też: Warunki klimatyczne wnętrza ).

Zachowaj ostrożność podczas przechowywania na szafkach, ponieważ ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry.

Należy zawsze pamiętać, że elementy przedłużające nie mogą wytrzymać takich samych obciążeń jak blat główny.

9. Gwarancja

Zawsze dążymy do zapewnienia niezmiennie wysokiej jakości. Jakość, wygoda i trwałość modeli są testowane przy użyciu własnego sprzętu testowego przed ich prezentacją. Prosimy o przesłanie przykładowych zdjęć, aby jasno zobrazować problem

Jeśli jednak w okresie gwarancji prawnej zostanie wykryta wada, prosimy o natychmiastowy kontakt z partnerem umownym. On z kolei przekaże nam Twoje roszczenie wraz z niezbędnymi informacjami.

Należy pamiętać, że materiały eksploatacyjne, takie jak ślizgacze, podlegają wytycznym dotyczącym zużycia i dlatego nie są objęte gwarancją.


Translate »